تبلیغات
یک و یک برابر نیست - حماقتی كه جای شاكی و متهم را عوض می كند

یک و یک برابر نیست

وبلاگ یک دانشجوی متالورژی - ریخته گری

حماقتی كه جای شاكی و متهم را عوض می كند

 

سرویس سیاسی: شب گذشته و پس از این که خبر اعدام شیخ نمر از سوی عربستان اعلام شد برخی افراد در واکنش به این اعدام ظالمانه اقدام به تجمع در مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد کردند. اما این پایان کار نبود و پس از گذشت زمانی از تجمع و ایجاد جوی متشنج عده‌ای به صورت خودجوش و با به نمایش گذاشتن خشم خود و با سردادن شعارهایی علیه آل سعود، این سفارت را مورد هجوم قرار داده و وارد آن شدند.


alt


البته معترضان به حمله به سفارت نیز اکتفا نکردند و با کوکتل مولوتف هایی که به سمت ساختمان سفارت پرتاب می‌کردند سفارت عربستان را به آتش کشیده‌اند و همچنین به نیروهای نظامی مستقر در محل نیز حمله کردند که باعث زخمی شدن برخی از این افراد شد.

مطمئناً هیچ کس در اشتباه بودن چنین واکنشی در مقابل سفارت عربستان و به آتش کشیدن این سفارتخانه شکی ندارد. تجربه اشتباهی که در مقابل سفارت انگلستان تکرار شد و در حالی که موضوع به صورت دیپلماتیک در حال حل بود، قضیه را پیچیده کرد. حتی مقام معظم رهبری نیز به حادثه اشغال سفارت انگلیس واکنش نشان دادند و فرمودند: حضور تشکلهای دانشجویی در 2-3 سال اخیر در مسائل مختلف اجتماعی – سیاسی فعالانه و قابل تقدیر بوده است اما در همین سالها مواردی وجود دارد که براساس احساسات پاک و مقدس دانشجویان، تشکلها تصمیماتی گرفته و اقداماتی انجام داده اند که صحیح نبوده است چرا که تصمیم باید بر مطالعه موشکافانه و دقیق متکی باشد نه بر احساسات. ایشان با اشاره به ورود دانشجویان به سفارت انگلیس اظهار داشتند: در قضیه اخیر اشغال آن سفارت خبیث، احساسات جوانان درست بود. ولی رفتنشان درست نبود.


اما درباره حوادث دیشب نکته‌ای که قابل ذکر است کم کاری نیروی انتظامی در مدیریت فضای به وجود آمده است. نیروی انتظامی که وظیفه حفظ امنیت تجمع کنندگان و سفارت عربستان را بر عهده داشته است نتوانسته است آن‌طور که باید در جلوگیری از افزایش تنش در این تجمع جلوگیری کند. از نیروی انتظامی توقع می‌رفت با استفاده از تجربه تجمعات این چنینی که پیش از این نیز بارها تکرار شده بود و در آن زمان نیز نیروی انتظامی عملکرد خوبی نداشت؛ درس گرفته، پیش‌بینی‌های لازم برای اداره کردن چنین فضای متشنجی را انجام داده و حتی الامکان برخورد مناسبی با این تجمع داشته باشد و از ایجاد تشنج و به آتش کشیدن سفارت عربستان و ورود تجمع کنندگان جلوگیری کند. اما چنین سازمان‌دهی صورت نگرفته بود و اعتراض کنندگان به سادگی وارد حریم سفارت عربستان در تهران شدند.

در حال حاضر هم برای اقدامات مناسب دیر نشده است. قوه قضاییه و نیروی انتظامی با توجه به تصاویر زیادی که از این تجمع منتشر شده است باید اقدامات لازم را جهت شناسایی خاطیان، دستگیری آن‌ها و همچنین پیدا کردن پشتوانه این جریان انجام دهد تا شاید برای همیشه پرونده چنین تجمعاتی بسته شود.

متأسفانه چنین حوادثی بسیار تکرار شده است و هنوز از آن‌ها درس گرفته نشده است. اما از دولت انتظار می‌رود با توجه به اتفاقات پیش آمده و شایعه‌هایی پیرامون اخراج سفیر ایران از عربستان شفاف‌سازی‌های لازم را انجام دهد و در مقابل ظلم عربستان به شیخ نمر و شیعیان این کشور موضع گیری درخوری داشته باشد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 دی 1394 توسط ََAdmin