تبلیغات
یک و یک برابر نیست - تعاریف و کاربردهای شبیه سازی

یک و یک برابر نیست

وبلاگ یک دانشجوی متالورژی - ریخته گری

مروری کوتاه بر تعاریف و کاربردهای شبیه سازی


alt

شبیه سازی ابزاری است برای مشاهده حوادثی که قابلیت رویت مستقیم ندارند. حوادثی که در گذشته یا آینده اتفاق افتاده یا می افتند یا حوادثی که به دلیل مبهم بودن، عوامل به وجود آورنده آن ها مشخص نیست. این گونه پدیده ها نیاز به شبیه سازی را مهم می کنند. برای مثال حادثه ای مانند تصادف یا خروج فضاپیما از جو، پدیده هایی به شدت حساس، مهم و هزینه بر به حساب می آیند و نمی توان هزینه های گزاف این پدیده ها را بدون در نظر گرفتن تمام جوانب و اطمینان کامل از برقراری همه شرایط، پرداخت کرد. بنابراین نمونه های آزمایشی و شبیه سازی های رایانه ای ابزاری بسیار کم خرج تر در این زمینه محسوب می شوند. با بررسی و واپایش (کنترل) عوامل، مهندسین و دانشمندان می توانند از صحت و سقم طراحی خود اطمینان حاصل کنند.

شبیه سازی به دو صورت انجام می شود: شبیه سازی فیزیکی و شبیه سازی رایانه ای. در شبیه سازی های فیزیکی، اغلب پدیده واقعی را با عواملی ساده تر و یا در مقیاسی ملموستر تر بررسی می کنند. برای مثال برای درک نحوه سوار شدن بر اسب می توان از یک اسب چوبی استفاده کرد تا حرکت های ناگهانی و شدید اسب به نوآموز آسیبی وارد نکند .


شبیه ساز مکانیکی اسب چوبی در حین جنگ جهانی اول*

اما روشی در حال توسعه در شبیه سازی وجود دارد که شبیه سازی رایانه ای نامیده می شود. در این نوع شبیه سازی پس از استخراج روابط و عوامل فیزیکی حاکم بر یک پدیده و تدوین الگوریتمی برای محاسبه معادلات از رایانه ها برای تعیین شرایط مرزی و اولیه و محاسبات و نمایش نتایج استفاده می شود. با رشد تصاعدی سخت افزار ها و نرم افزار ها در چند دهه گذشته، این نوع شبیه سازی نیز به شدت در حال پیشرفت است. می توان به جرات گفت که امروزه شبیه سازی با کمک رایانه در تمام رشته های علوم (مانند پزشکی، ریخته گری، هواشناسی، اقتصاد، مکانیک، الکترونیک و غیره) جزء مهم ترین بخش های صنعتی و دانشگاهی به حساب می آید.

شبیه سازی انجام شده روی یک قطعه ی ریخته گری در سال 1984 میلادی، به دلیل ضعف نرم افزاری و سخت افزاری این مدل دو بعدی با تعداد مش بسیار کم شبیه سازی شده و تحلیل آن بسیار دشوار است**

 


شبیه سازی میزان یخ ها و دمای سطحی آب در سراسر دریاهای جهان***

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Simulation*

E. Flender, J. Sturm, “Thirthy Years of Casting Process Simulation”, International Journal of Metal Casting, Spring 2010**

http://www.drroyspencer.com*** 


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 9 بهمن 1393 توسط ََAdmin