تبلیغات
یک و یک برابر نیست - شابلون و انواع آن

یک و یک برابر نیست

وبلاگ یک دانشجوی متالورژی - ریخته گری

شابلون و انواع آن

شابلون ها

به غیر از ابزارهای اندازه گیری نظیر کولیس و میکرومتر ابزارهای دیگری وجود دارند که نیاز به خواندن و محاسبه عدد اندازه ندارند نظیر انواع شابلونها : شابلون رزوه شابلون ورق شابلون میله و ... در زیر بعضی از این شابلون ها را مشاهده می كنید.

 

شابلون رزوه 

برای اندازه گیری و كنترل گام و زاویه و فرم دندانه ها از شابلون رزوه استفاده می كنیم شابلون های رزوه را بر حسب گام و زاوه دندانه و فرم آنها در طرف های مختلفی می سازند زاویه دندانه پیچ میلیمتری (متریك) 60 درجه و اینچی 55 درجه است .


 شابلون فیلت (R سنج) و شابلون فیلت جوش

برای اندازه گیری R داخلی و خارجی قطعات از شابلون فیلت یا R سنج استفاده میكنند.نحوه استفاده بدین ترتیب می باشد كه قطعه و R  مناسب را در نور اتاق رو به پنجره گرفته و R  را با فیلت قطعه تطابق می دهیم دلیل گرفتن قطعه رو به پنجره برای انتخاب R مناسب میباشد چرا كه پرتو های نور از تطابق كامل قطعه و شابلون عبور نمیكنند. در شابلون فیلت جوش هم این تطابق وجود دارد و برای اندازه گیری  R محل جوش از شابلون فیلت جوش استفاده می كنند.

 

 

 

شابلون ورق و شابلون میله 

از شابلون ورق برای اندازه گیری ضخامت ورق ها استفاده می شود عدد مقابل هر شیار معرف نمره ورق است .

از شابلون میله برای اندازه گیری قطر میله ها استفاده می شود .


 


 شابلون فیلر

 شابلون فیلر از ورقهایی با ضخامت های مختلف تشكیل شده و برای اندازه گیری شكافها ، شیار ها و درزهایی كه با كولیس و نظایر آن قابل اندازه گیری نمیباشد مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

 شابلون زاویه

با استفاده از این شابلون ها میتوان زوایای قطعات را با آنها مشخص کرد و روش آن مشابه شابلون فیلت می باشد.برچسب ها : انواع شابلون , شابلون ها , شابلون رزوه , شابلون فیلت , شابلون ورق و شابلون میله , شابلون فیلر - شابلون زاویه , شابلون های صنعتی , میکرومتر و انواع آن , میکرومتر , انواع میکرومتر , میکرومتر خارجی , میکرومتر دیجتالی , میکرو سنج , میکرومتر های دیجتالی , كولیس و انواع آن , كولیس , انواع كولیس , كولیس ورنیه دار , كولیس های دیجیتالی , کولیس های ساعتی , کولیس های پایدار ,